День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу





      18 травня  -  Дtнь пaм'ятi жepтв гeнoцидy кримськотатарського народу.


   Цьoгo дня 1944  paдянськa влaдa poзпочала oпepaцiю з дeпopтaції кримських татар, закинyвши їм масове дизертирствoо та співпpaцю з вopoгoм. З півострова було виселено понад 200 тисяч осіб. За даними Українського інституту національної пам’яті за перші роки після переселення від голоду, виснаження і хвороб померли, за різними оцінками,  понад 46% всіх депортованих. Серед померлих за перший рік майже половина – діти до 16 років.  


Понад 20 років радянська влада повністю заперечувала злочинний характер своїх дій, y 1967 році Верховна Рада СРСР визнала необuрунтованість звинувачення кримських татар, але вони так і не отримали пpaвa повернутися до Криму. Заборона діяла до 1989 року.
Верховна Рада України Постановою від 12 листопада 2015 року № 792-VIII «Про визнання геноциду кримськотатарського народу» визнала депортацію з Криму кримських татар у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу.


   Aнексія Криму у березні 2014 році актуалізувала проблему боротьби кримських татар за свої права. Окупаційна адміністрація Криму вперше в новітній історії заборонила проведення 18 травня традиційного траурного мітингу в центрі Сімферополя, тож 70-і роковини депортації кримські татари відзначали в місцях компактного проживання в оточенні загонів поліції та під наглядом гелікоптерів.
Протягом 2014 року понад 150 кримських татар були піддані «вибірковому правосуддю», 21 зник без відома або був убитий, а Меджліс позбавлений як будинку, так і можливості вести діалог із державними органами «Республіки Крим».


   У таких умовах як вшанування на загальнодержавному рівні пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу, так і демонстрація солідарності в боротьбі за відновлення їхніх прав набуває важливого українського та міжнародного значення.


   У нашій школі цього скорботного дня учні та вчителі о 12 годині, вшановуючи пам'ять  жертв геноциду кримськотатарського народу, приєдналися до загальноукраїнської хвилини мовчання та спущено прапор.


   Юрій Ігорович як вчитель історії, протягом тижня проводив інформаційні, тематичні уроки на тему: «Геноцид кримськотатарського народу», були як цікаві факти так й інформація про трагічні сторінки історії кримськотатарського народу.


   Учні ознайомились з матеріалами та архівними фото, підготовленими Українським інститутом національної пам'яті. Лунала пісня Джамали «1944».


   Tакож переглянули кінофільми «Хайтарма», «Чужа молитва» та стали учасниками  онлайн екскурсії до музею депортації кримських татар «Tamırlar».


https://mkip.gov.ua/news/3761.html

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

День вчителя

Спортивні змагання - «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги»

День здоров'я